Cilt Tipiniz Hangisi, Yüz Temizliği, Makyaj Teknikleri, Makyaj SCİLT TİPİNİZ HANGİSİ?

 

Her şeyden önce ne tür bir cilt yapısına sahip olduğumuzu bilmemiz gerekir ki, ona göre yapacağımız işlemleri, kullanacağımız kremleri doğru seçip, doğru kullanabilelim. Cildimizin bakımı için kullanacağımız gerekli ürün ve malzemeler, cildin türüne bağlıdır. Cildimizin türünü yapacağımız küçük ve basit işlemle kolayca anlayabiliriz.

Yüzünüzü temizleyip kurulayın. Yüzünüzü örtecek büyüklükte bir kâğıt mendilin tek katı ya da mendil büyüklüğünde pelür kâğıdını yüzünüze kapatın. Parmak uçlarınızla yüzün her tarafında hafif baskı yaparak elinizi gezdirin. Kâğıdı dikkatlice kaldırıp bakın. Şayet kâğıdın her tarafında yağ lekecikleri görünüyorsa cildiniz yağlı cilt, kâğıdın belli yerlerinde; özellikle alın, burun ve çeneye gelen bölgesinde lekeler göze çarpıyorsa, yanaklar ve şakaklarda iz yoksa cildiniz karma cilt, kâğıdın hiçbir yerinde leke izine rastlamıyorsanız cildiniz kuru demektir.

Cildinizin hassasiyetini görebilmek için, bir çay kaşığının sapı, ya da ona benzer sert bir cisimle alnınızın ortasına hafifçe bastırarak artı (+) işareti çizer gibi yapın. Şayet çizilen yerde hiç kızarma olmadı ise cildiniz normal cilt, hafifçe bir kızarma olup hemen geçti ise cildiniz az hassas, kızarıklık bir müddet devam etmişse cildiniz çok hassas demektir.

Cildin nem oranını anlamak için de, çenenizin yan tarafından işaret parmağınızın tersi ile yanağınızı yukarı doğru itiyormuş gibi yapın. Şayet yanağınızda tek bir çizgi oluşuyorsa nemi az, birkaç çizgi oluşuyorsa nemi çok az, eğer hiçbir şey oluşmuyorsa cildin nemi normal demektir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !